Organ bağışı Avrupa'da yüzde 75, Türkiye’de yüzde 22'ler düzeyinde

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz: “Ülkemizde organ bekleyen hasta sayısı her geçen gün artmakta”

Amasya Hit: 206 / Yorum: 0 / 3 Kasım 2017 17:59
Organ bağışı Avrupa'da yüzde 75, Türkiye’de yüzde 22'ler düzeyinde
-A +A

Avrupa'da yüzde 75 düzeylerinde olan bağış oranlarının Türkiye’de yüzde 22'ler seviyesinde olduğunu belirten Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, “60 bine yakın diyaliz hastası bulunan ülkemizde organ bekleyen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Son bir yılda yaklaşık 2 bin hastamız organ bulunamadığı için hayatını kaybetmiştir” dedi.
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Yavuz Selim Meydanı’nda düzenlenen bilgilendirme programında yaptığı konuşmada öldükten sonra organların başka bir insan için kullanılmasına izin verilmesi olan organ bağışının görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz makinesine bağlı geçirmek zorunda olan bir kişinin normal hayatına dönmesini sağlamakta olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Nergiz, “Organ nakli ve organ bağışı kavramları ülkemizin gündemine giderek daha etkin bir şekilde yerleşmektedir. Ülke olarak en önemli hedefimiz organ bağış sayılarını artırmaktır. 2013 yılında 45 binlerde olan bağış sayısı 2017 yılında yeni eklenenlerle 200 bin bağışı geçmiştir. Amasya ilimizde ise 2013 yılında 171 bağış varken şu an toplamda bin 443 bağış sayısına ulaşılmıştır” diye konuştu.
Organ ve doku nakli hizmetlerinin başarıyla ulaşılabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın 2000 yılında kurduğu Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi’nin amacının bağışlanan organ ve dokuların tıbbi etik anlayışına uygun, adaletli bir şekilde en uygun alıcıya naklinin sağlanması olup organ ve doku nakli bekleyen tüm hastaların kayıtlarının bu sistem içerisinde bulunduğunu anlatan Öner Nergiz, “Bu çalışmaların düzenli olarak yapılabilmesi için de Ulusal Koordinasyon Merkezi ve buraya bağlı Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Erzurum, Diyarbakır, Samsun illerinde 9 Bölge Koordinasyon Merkezi oluşturulmuştur. Halen Amasya ilimiz Samsun bölge merkezine bağlı olarak çalışmaktadır. İl genelinde yapılan eğitim çalışmaları ile sağlık personelinin ve halkın bu konu hakkındaki bilgi düzeyi artırılarak bugüne kadar onlarca kişinin organları aileleri tarafından bağışlanmış, bu bağışlar ile organlar tüm Türkiye’de 20 den fazla vatandaşımız vefat eden hemşerilerimizin aileleri tarafından bağışlanan organlarıyla hayata bağlanmışlardır. 2002 yılından itibaren 14 bin beyin ölümü gerçekleşmiş bunlardan sadece 4 binin de organ bağışı yapılabilmiştir” şeklinde konuştu.
Türkiye’de halen 25 binden fazla vatandaşın organ beklediğine değinen Nergiz şöyle devam etti, “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kararı ile organ bağışının insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmış ve organ naklinin caiz olduğu bildirilmiştir. 18 yaşını doldurmuş aklı dengesi yerinde olan her vatandaşımız öldükten sonra kullanılmak organlarını bağışlayabilir. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız tüm kamu, özel,  üniversite hastaneleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlık Müdürlüğü’ne başvurabilirler. Unutulmamalıdır ki bir gün organ bekleyen bir yakınımızın da olabileceği ve her yıl binlerce insanın gerekli organ bulunamadığı için ölmesi çok acı bir durumdur. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Organlarımızın yapacağımız bağış sayesinde ihtiyaç sahiplerine hayat olabileceği unutulmamalıdır."
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 973 Oy (%49)

  • İyi : 987 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...