Liseli Muhammed Can'dan yangında can kurtaracak proje

Amasya’da pansiyonda kalan lise öğrencisi Muhammed Can Kaya, binalarda yangın anında yangın merdiveni kapısının otomatik olarak açılmasını sağlayan projesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmada Türkiye birincisi seçildi

Teknoloji Hit: 628 / Yorum: 0 / 26 Nisan 2017 17:56
Liseli Muhammed Can'dan yangında can kurtaracak proje
-A +A

Amasya’da pansiyonda kalan lise öğrencisi Muhammed Can Kaya, binalarda yangın anında yangın merdiveni kapısının otomatik olarak açıldığı bir sistem tasarladı.
‘Hayata Açılan Kapı’ adını verdiği sistemle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği verimlilik konulu proje yarışmasına katılan Amasya Macit Zeren Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Kaya’nın projesi Türkiye birincisi seçildi.
Adana Aladağ'da 11 kız öğrenci ile bir eğitmenin hayatını kaybettiği yurt yangınından çok etkilenip kendisinin de pansiyonda kaldığı için çok korktuğu yangındaki ihmalleri gözlemledikten sonra projesini arkadaşı Çağatay Kağan Taşdemir ve danışman öğretmeni Ferhat Demir’in desteğiyle hayata geçiren Havzalı bir çiftçi ailenin çocuğu olan Kaya, “Yangın merdivenine giden kapıların içine yerleştireceğimiz bir düzenekle yangın sensörünün alevi algılamasıyla kapıdaki motoru uyararak kapının kilidinin açılmasını sağlayacağız” dedi.
Gaz sızıntılarına karşıda duyarlı olan sistemin elektriklerin kesilme durumuna karşın batarya desteğiyle de çalışabileceğine vurgulayan 16 yaşındaki Kaya, geliştirilmesi durumunda yangın anında itfaiyeye bildirimin de sağlanabileceğini söyledi.
Amasya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu da bakanlığın düzenleyeceği programda ödülünü alacak öğrenciyi kutladı.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 949 Oy (%48)

  • İyi : 965 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%1)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...