KAPALI ALANLAR İÇİN ‘SİGARASAVAR’

AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOLU ÖĞRENCİLERİ FATİH YAMAN İLE MEHMET SABUNCU’NUN ÜRETTİĞİ ‘SİGARASAVAR’ ADLI CİHAZ BULUNDUĞU ORTAMDA SİGARA İÇİLDİĞİ AN ALARMA GEÇİP KAYIT YAPABİLİYOR

Teknoloji Hit: 1423 / Yorum: 0 / 29 Mayıs 2015 18:09
KAPALI ALANLAR İÇİN ‘SİGARASAVAR’
-A +A

Amasya Üniversitesi’nden iki öğrenci sigara içildiğinde alarmı çalıp, anlık bilgi kaydeden cihaz yaptılar.
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi Programı öğrencileri Fatih Yaman ile Mehmet Sabuncu, ‘Sigarasavar’ adını verdikleri cihaz ile kahvehane, işyerleri ve ofislerin kapalı alanlarında sigara içilmesini önleyecek bir çalışmaya imza attılar.
Cihazdaki sensörün sigara dumanını algılamasıyla karta anlık bilgi yolladığını belirten Fatih Yaman, “Hangi saatte, hangi tarihte içildiğini anlık olarak kaydediyor” dedi. Mehmet Sabuncu da, cihazın yapımına 150 lira harcadıklarını söyledi.
Son iki yıldır üniversitede dumansız kampüs projesi uygulandığını anlatan Okul Müdürü Doç. Dr. Feda Öner, “Bu cihaz sayesinde sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde herhangi bir sigara içilme durumu ortaya çıktığında çok rahat bir şekilde yöneticiler bunları takip edebilecekler. Geliştirildiğinde yöneticinin odasında bulunan bir bilgisayara sinyal gönderilebilir, mesaj gönderilebilir. Bu uygulamayla sigara içilen ortamlardaki kaçak sigara içme durumlarını ortadan kaldırabilir” diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 971 Oy (%49)

  • İyi : 983 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...