ÇOCUK DA YAPTI KARİYER DE

DÜNYADA EN İYİ 50 ÖĞRETMEN ARASINDA YER ALAN EVLİ VE 2 ÇOCUK ANNESİ KÖY OKULU ÖĞRETMENİ DİLEK LİVANELİ, OKUL VE EV İŞLERİNİN YANI SIRA VARKEY GEMS VAKFI KÜRESEL ÖĞRETMEN ÖDÜLÜ KOMİTESİ’NİN FİNALLERİNE HAZIRLANIRKEN BİR YANDAN DA UZAKTAN EĞİTİMLE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Genel Hit: 1449 / Yorum: 0 / 23 Aralık 2014 17:25
ÇOCUK DA YAPTI KARİYER DE
-A +A

Görev yaptığı köy okullarında öğrencilerine ve köyde yaşayanlara yönelik yürüttüğü sosyal projelerle adından söz ettirip katıldığı uluslararası bir yarışmada 'Dünyada en iyi 50 öğretmen' arasında yer alan Dilek Livaneli, uzaktan eğitimle yüksek lisans eğitimini sürdürürken biri 9 yaşında, diğer ise henüz 8 aylık olan bebeğini de büyütüp hem çocuk hem de kariyer yapmayı başardı.
Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Kumköy İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yaparken eğitim alanında birçok başarılı işe imza atması sonucu  2012 yılında ‘yılın öğretmeni’ seçilerek Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne çıktıktan sonra Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin (The Global Teacher Prize) seçtiği "Dünyada en iyi 50 öğretmen" arasında yer alan öğretmen Dilek Livaneli, uzaktan eğitimle yüksek lisans yaptığı Amasya Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.
Sürekli aşırı iyimser olmasından dolayı arkadaşlarının ‘Sen Polyanna mısın?’ diye söylendiğini anlatan Dilek Livaneli, “Bana ‘Polyanna’ diyor çoğu arkadaşlarım. ‘Sen Polyanna mısın? Dersine gir, çık’ diyorlar. Bu felsefeden sıyrıldığımız zaman, pasifize öğretmen dediğimiz modelden de sıyrılmış oluyoruz. Daha aktif, daha girişken oluyoruz” dedi.
Görev yaptığı köylerde muhtar ve imamlarla işbirliği yapmaya çalıştığını anlatan Livaneli, “Birinci sınıflara okuma-yazma öğretirken şöyle bir şeyle karşılaştım. Çocuğa ödev veriyorsunuz. Dikte çalışması veriyorsunuz. Çocuk geliyor. ‘Annem yaptırmadı’ diyor. Öbür gün öbürü geliyor. Sonra bir öğreniyorsunuz. Anne okuma-yazma bilmiyormuş ki. Sonra okul çıkışları okuma yazma kursu verdim. Köyde iki yıl içinde okuma-yazma bilmeyen kadın kalmadı.  Bir velinin dışarıdan orta okulu bitirmesini sağladım. Bundan dolayı çok gururluyum. Belki bir kişi ama benim ömrüm  boyunca gururlanabileceğim bir tablo. Köyde ilk defa bir köy kadını sürücü ehliyeti aldı” diye konuştu.
Köylerdeki birleştirilmiş sınıf uygulamasıyla ilgili öğretmen adaylarına önerilerde bulunan 12 yıllık öğretmen Livaneli,  “Bu Türkiye’nin gerçeğiyse bizde bunu en iyi şekilde yaşamak zorundayız. Çünkü ben hayatımda hiç tek sınıf okutmadım. 12 yıllık öğretmenim. Birleştirilmiş. sınıf. Hala ben o okuldayım. O okulda bir şeyler yapmanın peşine düşmeliyim. Özelikle ilkokul öğretmenliği. Adından belli ilk. Çocuğun ilk öğretmenisin sen. Seni asla unutmayacak. Kazınacaksın aklına, ailesine. Sen onda izler bırakacaksın. Olumlu yada olumsuz. Bu senin elinde” şeklinde konuştu.
İnşaat mühendisi eşi Teoman’ın işlerinin yoğun olduğunu, 9 yaşındaki oğlu Tan’ın projeler arasında büyüdüğünü, Nisan ayında doğan Alp’in ise kendisine şans getirdiğine değinen 33 yaşındaki Livaneli, “Bir tarafta bebeğim var. Bir yandan yüksek lisans yapıyorsun. Bir yandan da bu projeleri yürütüyorsun. Yarışmalara katılıyorsun. Bir yandan ev durumun var. Mesela benim eşim eve gelir. Yemeğini de dört dörtlük ister. Derki ‘sen projelerini dört dörtlük yapıyorsun. Bende çorbamı isterim, salatamı isterim’ gibi. O kadar büyük bir sorumluluk yükleniyorki üstünüze sonrasında kendi kendinizi yönettiğinizde ve zaman yönetimiyle bunun çok çok üstesinden gelebiliyorsunuz. Yarışma için bir öğretmen aradı. ‘Hocam ben sizi takip ettim. Kriterler size çok uygun. Ne olur. Küresel öğretmen ödüllerine başvurun.’ Ben de dedim ki. ‘1,5 aylık bebeğim var. Ciddi yazışmalar gerektiriyor. Ondan bir süreç var. Mümkün değil. Takip edemem’ dedim. O bana çok cesaret verdi. Düşünebiliyor musunuz? Hiç tanımadığınız bir meslektaş arıyor sizi ve haber veriyor. 5 Ekim 2014 Dünya Öğretmenler Günü’ydü son başvuru tarihi. Ben  gece 12’ye 10 kala başvurumu yaptım. Yani şans işte. Şans mı diyelim. Artık ne diyelim” ifadelerini kullandı.
Öğretmen Müge Aydın’ın tavsiyesi üzerine yarışmanın koşullarını incelediğinde yaptığı faaliyetlerini aklına getirip Mert Ayakta’nın tercüme desteğiyle hazırlanıp mükemmel bir sunum yapmak için müracaatların son günü son 10 dakika da başvurusunu yaptığını vurgulayan Dilek Livaneli, şöyle devam etti; “Bu süreç çok önemliydi. İnsanları evrensel boyuta taşıyabilme. Dünya vatandaşı. Artık bu noktaya gidiyoruz. Dünya vatandaşı yetiştirmek. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insan yetiştirme. İnsanı insan için yetiştirme. İnsanı dünya için yetiştirme. Bu felsefeyle yola çıkıyorsunuz. Bu yarışmanın formatı da buydu.  ‘Ben bu yarışmaya hazırlanamam’ dedim. Arkadaşım da bana dedi ki. ‘Hazırlanmana gerek yok. Sen sadece yaptıklarını yaz.’ Bende gerçekten sadece yaptıklarımı yazdım. Ve çok büyük gurur oldu benim için. Bu arada beni KPSS’de sorabilirlermiş. Ona göre. Küresel öğretmen ödüllerine aday gösterilen Türk öğretmen kim diye sorabilirler. Ona göre Dilek Livaneli’yi işaretlersiniz.”
127 ülkeden 5 bin aday arasında ilk önce bin300 kişi arasından ilk 50’ye seçilmesinin ardından, Şubat ayındaki seçmelerde de ilk 10 arasına gireceğine inandığını vurgulayan Livaneli, Amasya Üniversitesi Gönüllülük Kulübü’nün daveti üzerine katıldığı söyleşide kendisine sürpriz yapan öğrencileri Kerpiç köyünden Büşra Gür ve Taflan köyünden Rümeysa Kılıç ile hasret giderdi.

Anahtar Kelimeler : ÇOCUK DA YAPTI KARİYER DE ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 971 Oy (%49)

  • İyi : 983 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...