CANİKLİ AMASYA'DA KONUŞTU

PATATES FİYATLARI HIZLA GERİ GELMEYE BAŞLADI

Ekonomi Hit: 1262 / Yorum: 0 / 13 Mayıs 2015 18:33
CANİKLİ AMASYA'DA KONUŞTU
-A +A

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, 312 bin tonluk patates stokuyla ilgili başlatılan inceleme ve patates fiyatlarındaki artışa ilişkin yaptığı açıklamada, “Fiyatı etkilemek amacıyla stok oluşturma gibi fillerde bulunanların bu tür eylemlerini anında tespit edebiliyoruz. Üzerine gidebiliyoruz. Zaten bu çalışmalardan sonra patates fiyatları hızla geri gelmeye başladı” dedi.
Amasya Valiliği’ne yaptığı ziyarette bir gazetecinin patates stoklarıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Canikli, “312 bin tonluk bir stok vardı. Bu hal kayıt sisteminde beyan edilenler için geçerli. Beyan edilmeyenleri onlar tabi izleyemiyoruz biz. Yeni dönemde kısa bir süre sonra çiftçi kayıt sistemiyle entegre haline getireceğiz. O açığı da kapatıp daha bundan sonra daha büyük oranda bütün sadece patates için değil, tüm ürünlerin kayda girmesi sağlanacak ve üzerine gitme imkanımız olacak. En ufak bir sıkıntı olduğunda dikkat çekici bir hadise. Biz bunu anında tespit edebiliyoruz dijital ortamda. Çünkü bütün bu bilgiler başlangıcından sonuna kadar, üretimden tüketim aşamasına kadar aradaki geçişlerde dahil olmak üzere tüm süreci takip edebiliyoruz. Bir tıkama varsa, bir stok varsa yada normalin dışında bir olay meydana gelmişse biz bunu anında tespit edebiliyoruz. Bu imkanlar 15 yıl önce, 10 yıl önce yoktu. Yeni imkanlar. Dolayısıyla fiyatı etkilemek amacıyla stok oluşturma gibi fillerde bulunanların bu tür eylemlerini anında tespit edebiliyoruz. Üzerine gidebiliyoruz. Zaten bu çalışmalardan sonra patates fiyatları hızla geri gelmeye başladı” diye konuştu.
Patates üretiminin ülkede bu sene arttığını vurgulayan Canikli, “Tüketimde de olağan dışı bir artış söz konusu değil. O zaman arz ve talep orjinli bir fiyat artışı olmaması gerekir. Onun dışında başka bir neden aramak gerekir. İlk akla gelende spekülatif amaçlı stok miktarları üzerinden piyasaya mal vermeyerek fiyatı etkileme gibi bir yöntem akla gelebilir. Kuvvet muhtemel bahsettiğimiz bu olayda da ama dediğim gibi  tam net olarak, kesin olarak söyleyebilmemiz ancak incelemeden sonra, arkadaşlarımızın raporundan sonra ve değerlendirmelerimizden sonra ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.
İnceleme başlatılan iki firmanın stok miktarının 65 bin ton civarında bulunduğunu ayrıca bunun dışında elinde birçok stok olan firmaların da bulunduğuna bu stokun fiyatların yükseltilmesi için yapıldığının tespiti halinde cezanın söz konusu olacağına değinen Nurettin Canikli, “Tabi bu kadar yüksek stokun bu mevsimde olması normal değil. Basiretli bir tüccar böyle davranmaması gerekir. Çünkü yeni sezona giriliyor. Yeni mahsul çıkıyor. Yeni mahsul çıktığında fiyatlar düşer. Bu bütün ürünler için geçerli bir kuraldır. Böyle bir durumda eldeki stokların normalde yeni mahsul piyasaya verilmeden azaltılması ticari olarak beklenen bir davranıştır ama bu stok miktarında bunu göremiyoruz. Dediğim gibi inceleme, araştırma sürüyor. En kısa zamanda inşallah arkadaşlarımızın raporları doğrultusunda kamuoyuna sonuçları paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler : CANİKLİ AMASYA'DA KONUŞTU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 949 Oy (%48)

  • İyi : 965 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%1)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...