BU EĞİTİMİ ALMADAN EVLENMEK YOK

Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi’ni almayan çiftler evlenemeyecek.

Türkiye Hit: 898 / Yorum: 0 / 30 Eylül 2014 18:51
BU EĞİTİMİ ALMADAN EVLENMEK YOK
-A +A

Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi’ni almayan çiftler evlenemeyecek.
Amasya’da uygulama kapsamındaki eğitime katılan genç çiftlere yastık ve katılım sertifikaları Vali İbrahim Halil Çomaktekin’in de katıldığı programda verildi.
Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde kurulan Evlilik Öncesi Danışma Merkezi’nin üreme sağlığı, aile planlaması, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, akraba evliliği, genetik geçişli hastalıklar ve kalıtsal kan hastalıklarıyla ilgili danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, “Evlenmek isteyen çiftler aile hekimliklerine başvuruyor. Tahlil ve tetkikleri yapıldıktan sonra aile hekimlerimiz tarafından değerlendiriliyor. Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde bulunan Evlilik Danışma Merkezi’ne yönlendiriliyor.  Eğitimlerini aldıktan sonra katılım sertifikası ve sağlık raporu düzenleniyor” dedi.
Evlilik öncesi sürecin toplumda ve aile ortamında çok rahat konuşulamadığına dikkat çeken Vali Çomaktekin de, “Güçlü toplumlar güçlü ailelerde sayesinde oluşur. Bir toplumun geleceğinin ebedileşmesi için toplumda aile müessessinin güçlü olması lazım. Aile müessesesi de anne ve babalardan oluştuğuna göre anne ve babaların bedendel, fiziksel ve ruhsal açıdan çok iyi yetişmiş, bu konuda bilgili olmaları gerekiyor” diye konuştu.
Programda Vali Çomaktekin ile yanındaki Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, İl Sağlığı Müdürü Ömer Deniz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri M. Rüştü Ertosun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Duman ve Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık’ın da aralarında olduğu yetkililere Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi hakkında slayt eşliğinde bilgi verildi.
Çomaktekin ve beraberindekiler daha sonra önceden Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılan   binayı gezdiler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 976 Oy (%49)

  • İyi : 989 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...