AMASYA’DA UNESCO SEVİNCİ

AMASYA’DAKİ HARŞENA DAĞI İLE KRAL KAYA MEZARLARI, UNESCO DÜNYA MİRASI GEÇİCİ LİSTESİNE ALINDI AMASYA VALİSİ İBRAHİM HALİL ÇOMAKTEKİN: ALINAN BU SON KARAR İLE AMASYA’NIN ANADOLU’NUN EN KADİM ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ OLDUĞU BİR KEZ DAHA TESCİLLENMİŞTİR”

Amasya Hit: 1396 / Yorum: 0 / 25 Nisan 2015 17:58
AMASYA’DA UNESCO SEVİNCİ
-A +A

Amasya’dan Harşena Dağı ile Kral Kaya Mezarları’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınması  şehirde sevinçle karşılandı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in Harşena Dağı ile Kral Kaya Mezarları’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındığını açıklamasının Amasyalıları son derece mutlu ettiğini belirten Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Hepimizin bildiği gibi Amasya köklü tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, içerisinde birçok tarihi ve kültürel eseri barındıran bir açık hava müzesidir. Alınan bu son karar ile Amasya’nın Anadolu’nun en kadim şehirlerinden birisi olduğu bir kez daha tescillenmiştir” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Amasya’yı ‘Marka Kent’ ilan ederek şehrin taşıdığı değeri gözler önüne serdiğini anımsatan Vali Çomaktekin, Bu noktada Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarlarının kalıcı listeye girebilmesi için daha gayretli ve özverili şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Her iki eserimizin de geçici listede yer alması çalışma azmimizi güçlendirecek ve yeni çalışmalar için Amasya’ya gönül vermiş herkesi motive edecektir” diye konuştu.
Kararın şehre gelen ziyaretçi sayısına da olumlu katkılarının olacağını düşündüğünü anlatan Çomaktekin, “Buna paralel olarak ilimiz ekonomisi de canlılık yaşayacaktır. Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarlarının UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmesi  Amasya’nın dünya turizminde hak ettiği noktaya gelebilmesi için de bir basamak olacaktır. Alınan  bu kararın Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, yaklaşan yaz döneminde tüm turizmcilerimize bol kazançlı bir sezon diliyorum” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler : AMASYA’DA UNESCO SEVİNCİ ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 949 Oy (%48)

  • İyi : 965 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%1)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...