98’LİK TAHTA KAŞIK USTASI

AMASYA’NIN TAŞOVA İLÇESİNDE YAŞAYAN 98 YAŞINDAKİ MEHMET AYDIN, ATÖLYESİNDE ÜRETTİĞİ ‘KOCAŞAPKA’ MARKALI TAHTA KAŞIKLARLA ŞAŞIRTIYOR

Amasya Hit: 1429 / Yorum: 0 / 16 Ekim 2014 18:22
98’LİK TAHTA KAŞIK USTASI
-A +A

Amasya’nın Taşova ilçesinde yaşayan tahta kaşık ustası Mehmet Aydın, 98 yaşında olmasına rağmen ‘Kocaşapka’ markalı kaşıklarının üretiminden vazgeçmiyor.
Sanayi Mahallesi’ndeki bir apartmanda yalnız yaşayan Mehmet Aydın, günün büyük bölümünü apartmanın girişinde bulunan atölyesinde tahta kaşık üretimi yaparak geçiriyor.
Aslen Artvinli olup Samsun’un Ladik ilçesinde doğduğunu, 1930’lu yıllarda ailesiyle birlikte geldiği Taşova’da giydiği fötr şapkadan dolayı da kendisine ‘Kocaşapka’ dendiği için ürettiği kaşıklarının üzerine kalemle şapka şekli çizen 98 yaşındaki Aydın, emekli olduktan sonra da mesleğine devam ediyor.
"ÇALIŞMAZSAM ELLERİM, PARMAKLARIM DURUYOR"
Sayıları 3 bine ulaşan kaşıklarını 5 liradan başlayan fiyatlarla sattığını ancak derdinin para kazanmak olmadığını vurgulayan Aydın, “13 yaşında işe başladım. 98 yaşındayım. 24 saat çalışmazsam parmaklarım, ellerim duruyor. Bunları çalıştırmak için, kendimi, bütün organlarımı çalıştırmak için uğraşıyorum” dedi.
  Eşinin 30 yıl önce vefat ettiğini, doğan 7 çocuğundan hayattaki 5’inin diğer şehirlerde yaşadığını anımsatan ‘Kocaşapka’ Samsun’daki kızının hazırlayıp buzluğa koyduğu, bazen de kendisinin yaptığı yemeklerden yediğini, sağlıklı olmasını da kıldığı namaz ile yemekleri az ve kısa aralıklarla yemesine bağladı.
9 YILDIR SOBA YAKMIYOR
Kışın evinde ve atölyesinde soba yakmadığına çoğu kişinin şaşırdığına değinen emektar kaşık ustası, “9 yıldır soba yakmadım. Elektriği bir su ısıtmaya, çay yapmaya kullanıyorum. Başka bir şeye kullanmıyorum. 9 sene evvel  koyduğum kova, kömürle, odunla, talaşla duruyor. Kibrit, çakmakta yanında duruyor. Yine yakmıyorum. Tabi ne olur ne olmaz, Gelen, giden, üşüyen olur. Gerçi kimse de gelmiyor” diye konuştu.
"SANAT YOK Kİ"
Tahta kaşığın el üretimi olması gerektiğini, kendisi gibi kaşık yapabilecek kişiye 500 lira vermeye yemin eden Mehmet usta, “Sanat yok ki. Şimdi teknolojinin yaptığı aletle beraber kopyacı bunlar. Bana ormandan ağaç geliyordu. Tarladaki cevizi kesiyordu, biçiyordu. Ben onu tahta yapıyordum. Biçiyordum” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler : 98’LİK TAHTA KAŞIK USTASI ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Mükemmel : 973 Oy (%49)

  • İyi : 987 Oy (%49)

  • Fena değil : 10 Oy (%0)

  • Kötü : 36 Oy (%2)

Sayfalar
Linkler
  • www.emelmatbaası.com

  • www.elmakurdureklam.com

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...